موقعيت و حدود شهر اسلاميه

شهر اسلاميه در 34 درجه و2 دقيقه عرض جغرافيايي و 58درجه و13 دقيقه طول شرقي و در ارتفاع 1330متري از سطح دريا قرار گرفته است. فاصله اين شهر تا مركز استان(بيرجند)204 كيلومتر و تا مشهد 375 كيلومتر مي باشد.

شهر اسلاميه اولين دروازه ورودي خراسان جنوبي از سمت مشهد و شمال شرق كشور محسوب مي گردد. اين شهر در 5كيلومتري فردوس واقع شده و مركز تنها بخش شهرستان فردوس محسوب مي گردد. شهر اسلاميه با توجه به قرار گرفتن در شرايط جغرافيايي و آب و هوايي و قرارگرفتن در دشت نسبتا هموار،شرايط ويژه سكونت را ايجاد نموده است.بافت فيزيكي اين شهر تركيبي از باغات،مزارع و واحدهاي مسكوني مي باشد وداراي محدوده خدماتي حدود 1000هكتار مي باشد.اين شهر داراي دو نوع جمعيت ثابت و متغيير مي باشد.جمعيت ثابت آن بر اساس آخرين سرشماري نفوس و مسكن بالغ بر 6084 نفر است كه در تابستان و فصول گرم به دوبرابر اين ميزان افزايش پيدا مي كند.

شهرك صنعتي شهرستان فردوس در 2 كيومتري اين شهر واقع شده است.از اهم كارخانجات توليدي كه در حريم شهر اسلاميه واقع شده مي توان  هزار دانه(توليد رب انار و گوجه فرنگي)، فردوس ناب(توليد انواع سبزيجات خشك)، نساجي(توليد نخ و پارچه)، سنگ بري،فولادكار(ساخت قطعات يدكي وكشاورزي)،تأسيسات شن وماسه، توليد خوراكم دام وصنايع بسته بندي(زعفران،حبوبات و...)،توليدقندو... را نام برد.

 

 اسلاميه را مي توان شهري كشاورزي به شمار آورد . محصولات عمده اين شهر شامل زعفران ، انار ، انگور و پسته مي باشد .

انار: به گفته اكثر محققان ، انار بومي ايران بوده و به تدريج در مناطق آسياي مركزي تا خاورميانه ، آسياي صغير و حوزه مديترانه گسترش يافته است . در كتب مذهبي آمده است : در آئين زرتشت كشت و كار درخت انار در منازل امر نيكو محسوب مي گرديد . چنانچه گفته شده است ايران اولين زادگاه انار و پس از آن در نواحي آسياي مركزي و شمال آفريقا و يونان راه يافته است . در قرآن كريم در سوره انعام آيات شريف 99 و 141 اشاراتي به اين ميوه بهشتي شده است . همچنين در آيه 68 سوره الرحمن آورده شده است . فيها فكهه و نخل و رمان . امام صادق (ع) مي فرمايند : هر كس در حال گرسنگي (ناشتا) انار بخورد تا چهل روز قلب اور را روشن مي سازد . درخت انار قابليت سازگاري با آب و هواي مختلف كه داراي بهاري آفتابي و تابستاني گرم باشند را دارا مي باشد . نام قديمي انار در زبان يوناني puniudis ، نام عربي آن رمان و در زبان انگليسي به آن pomegranate مي گويند . انواع انار در اين منطقه شامل شيشه كپ ، شهسوار ، ملس ، شلغمي و شيرين است .

خواص انار :

آب انار باعث كاهش چربي خون مي شود.

انار از بي نظمي و اختلال در كار كليه ها مي كاهد .

انار باعث كاهش خطر ابتلاء به بيماري هاي قلبي مي شود .

مصرف انار باعث كاهش خطر ابتلاء به سرطان به خصوص سرطان پروستات و پستان مي شود .

مصرف انار باعث كاهش فشار خون مي شود . و ...

انگور :انگور از درختان خانواده انگورسانان است . ميوه انگور به دو نوع دانه دار و بي دانه تقسيم مي شود . اين ميوه در مناطقي كه حداكثر دماي آن بيش از 40 درجه سانتيگراد و حداقل آن كمتر از 15 درجه زير صفر نباشد بهتر رشد مي كند . انگور از آن دسته ميوه هاي است كه مقادير قابل توجهي آنتي اكسيدان در خود گنجانده و يك ضد سرطان قوي به شمار مي آيد .

خواص انگور:

مصرف انگور باعث تنظيم قند خون مي گردد .

انگور يكي از ميوه هاي ضد سرطان شناخته شده است و اين به خاطر خواص ضد عفوني كنندگي آن است .

انگور داراي پتاسيم زيادي است كه به جبران ضعف بدن كمك مي كند .

انگور براي سلامتي قلب ، ريه و كليه نافع است و به علت داشتن املاح و مواد سلولزي ، ملين و مدر بوده و براي مبتلايان به اوره خون مناسب و سازگار است .

زعفران : زعفران گياهي از تيره زنبقيان است . گياهي است كوچك و چند ساله به ارتفاع 10 تا 30 سانتي متر كه بومي ايران و هند مي باشد . سابقه كاشت زعفران در ايران به بيش از 3000 سال پيش باز مي گردد . اين گياه رنگي و گران بهاي چند ساله ، بدون ساقه است و پياز دارد  و چون در خاك كوير به عمل مي آيد به طلاي سرخ و يا طلاي كوير شهرت يافته است . زعفران به علت طعم و رنگ و عطر عالي ، كاربردهاي فراوان در توليد فرآورده هاي غذايي ، دارويي و شيميايي دارد . شهر اسلاميه و روستاهاي هم جوار با داشتن بيش از چهارصد هكتار اراضي زعفران از مهمترين مراكز برداشت اين محصول با ارزش در سطح استان و كشور است .

خواص زعفران :

زعفران از نظر طب قديم ايران ، گرم و خشك است . مهمترين خاصيت زعفران درمان افسردگي مي باشد . زعفران داراي طعمي تلخ مي باشد . خوردن چاي زعفران باعث هضم غذا مي گردد . زعفران اثر مسكن درد دارد . زعفران خون ساز است و گردش خون را آسان مي سازد . مصرف زعفران كبد را تصفيه و قوي مي سازد . مصرف زعفران سرفه را رفع و باعث درمان برونشيت مي گردد .

پسته : پيدايش پسته در ايران به زمان هخامنشيان يعني به حدود 4000 تا 5000 سال پيش بر مي گردد . انواع پسته شامل ممتاز (خندان) بلوچي ، كله قوچي ، سفيد پسته ، سبز پسته و خنجري تقسيم مي شود . پسته يك ميوه گرمسيري است . درخت پسته در زبان يوناني ، لاتين ، اروپائي ،عربي ، تركي ، روسي و ديگر زبان ها از نام ايراني آن گرفته شده است . كلمه لاتين pistachio مشتق شده از همين كلمه است .

خواص پسته :

پسته متعادل كننده غده تيروئيد است .

پسته دفع كننده سموم بدن است .

پسته سردي كبد را معالجه مي كند .

مصرف پسته از بيماري هاي قلبي و عروقي پيشگيري مي كند .

پسته سرشار از ميتواسترول بوده و باعث كاهش سطح كلسترول خون مي شود .

پسته به علت دارا بودن مقدار زياد فيبر به كاهش وزن و بهبود عملكرد روده كمك مي كند .

پسته به علت دارا بودن آنتي اكسيدان زياد خطر ابتلاء به انواع سرطان ها را كاهش مي دهد.

پسته باعث تقويت بينايي مي شود .

پسته به علت دارا بودن مس ، منيزيم و ويتامين هاي B به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي كند .

 

 

 

 

 كوره هاي آجر پزي سنتي

حمام سرجوی

يكي ديگر از بناهاي تاريخي شهر اسلاميه است كه در سالهاي اخير مورد بي مهري قرار گرفته است. اين حمام در كنار جوي هاي آب بلده مسون به شاه جوي در محدوده غربي شهر اسلاميه ساخته شده بود كه قدمت آن به دوره قاجاريه مي رسد.

مسیر شاه جوی قنات بلده(بلوار انقلاب)

قنات بلده

يك رشته قنات با قدمت تاريخي مربوط به دوره ساساني است كه بخش هاي عمده از زمين هاي كشاورزي شهر اسلاميه و روستاهاي باغستان عليا و سفلي را آبياري مي كند. در گذشته علاوه بر كشاورزي، با ذخيره آب اين قنات در آب انبارها و پس از ته نشين شدن خاك آن،آب شرب شهر فردوس نيز تأمين شده است.

اين قنات مسيري حدود 35كيلومتر را پيموده و حدود 2392هكتار از زمين هاي منطقه را مشروب مي كند.

 

 

 

 شهر اسلاميه در 34 درجه و 2 دقيقه عرض جغرافيايي و 58 درجه و 13 دقيقه طول شرقي و در ارتفاع 1330 متري از سطح دريا قرار گرفته است . اين شهر در 5 كيلومتري فردوس واقع شده است . اسلاميه به شهرهاي فردوس ، سرايان ، آيسك ، بشرويه ، گناباد ، بجستان ، يونسي و كاشمر جاده مواصلاتي داشته و در مسير شاهراه اصلي راه ترانزيتي شرق كشور كه شهرهاي شرقي ، جنوبي و جنوب شرقي ايران را به شمال ايران و كشورهاي افغانستان ، پاكستان و تركمنستان متصل مي كند قرار دارد . محور مذكور از راه هاي ارتباطي و با اهميت و داراي عملكرد فرا استاني و فرا منطقه اي مي باشد .شهر اسلاميه در شمار اقليم هاي گرم و خشك طبقه بندي شده است . آب و هواي اين شهر با وجود سرسبزي و طراوت فراوان ، به دليل نزديكي به كوير از خشونت بي بهره نيست . مطالعات كليماتولوژي سي ساله در منطقه نشان مي دهد گرمترين ماه سال تيرماه با متوسط درجه حرارت حداكثر 36/7 درجه سانتيگراد و سردترين ماه سال دي ماه با متوسط درجه حرارت حداقل 2/4 ـ درجه سانتيگراد است .به طور ميانگين در 58 روز از سال داراي دماي زير صفر درجه و در 140روز از سال داراي دماي بالاي 30 درجه سانتيگراد مي باشد . متوسط بارندگي ساليانه حدود 150ميلي متر گزارش شده است كه متأسفانه به دليل خشكساليهاي اخير در حال  حاضر زير 100 ميلي متر مي باشد . بارش ها در اين منطقه معمولاً از آغاز فصل پاييز با پراكندگي فراوان آغاز شده و در ماه هاي اسفند و فروردين به اوج خود مي رسد . پراكندگي باران و عدم بارندگي در فصل گرم سال باعث ايجاد پوشش گياهي خاصي در منطقه شده است . بادهاي موسمي در منطقه به نام هاي محلي سياهباد ، كوهباد ، روزباد و جلگه باد نقش خود را در طبيعت بازي مي كنند . تعداد روزهاي يخبندان به طور متوسط در سال حدود 80 روز مي باشد . در 10 كيلومتري شمال شرق شهر اسلاميه ، رشته كوهي با جهت شمال غرب به جنوب شرق استقرار يافته است كه از جنوب شهر بجستان تا شرق قاين كشيده شده است . آب مورد استفاده منطقه تماماً از منابع آبهاي زير زميني و در قالب چشمه ، قنات و چشمه ـ قنات تأمين مي گردد . اين محدوده در مقايسه با ساير مناطق كويري پيرامون آن به طور كامل از ويژگي هاي خاص اقليمي و طبيعي برخوردار است .نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه ارتباط مردمی : 137

سامانه پیامک شهرداري : 09153350438

تلفن شهرداری :2-05632742650   فکس :05632742420

داخلي روابط عمومی:120

پست الکترونیک : eslamiyeh.1354@yahoo.com

آدرس : اسلاميه - خيابان امام خميني(ره) - شهرداری اسلاميه

بازدید امروز73
بازدید دیروز82
بازدید هفته689
بازدید ماه3137
کل بازدید235572