اسلاميه را مي توان شهري كشاورزي به شمار آورد . محصولات عمده اين شهر شامل زعفران ، انار ، انگور و پسته مي باشد .

انار: به گفته اكثر محققان ، انار بومي ايران بوده و به تدريج در مناطق آسياي مركزي تا خاورميانه ، آسياي صغير و حوزه مديترانه گسترش يافته است . در كتب مذهبي آمده است : در آئين زرتشت كشت و كار درخت انار در منازل امر نيكو محسوب مي گرديد . چنانچه گفته شده است ايران اولين زادگاه انار و پس از آن در نواحي آسياي مركزي و شمال آفريقا و يونان راه يافته است . در قرآن كريم در سوره انعام آيات شريف 99 و 141 اشاراتي به اين ميوه بهشتي شده است . همچنين در آيه 68 سوره الرحمن آورده شده است . فيها فكهه و نخل و رمان . امام صادق (ع) مي فرمايند : هر كس در حال گرسنگي (ناشتا) انار بخورد تا چهل روز قلب اور را روشن مي سازد . درخت انار قابليت سازگاري با آب و هواي مختلف كه داراي بهاري آفتابي و تابستاني گرم باشند را دارا مي باشد . نام قديمي انار در زبان يوناني puniudis ، نام عربي آن رمان و در زبان انگليسي به آن pomegranate مي گويند . انواع انار در اين منطقه شامل شيشه كپ ، شهسوار ، ملس ، شلغمي و شيرين است .

خواص انار :

آب انار باعث كاهش چربي خون مي شود.

انار از بي نظمي و اختلال در كار كليه ها مي كاهد .

انار باعث كاهش خطر ابتلاء به بيماري هاي قلبي مي شود .

مصرف انار باعث كاهش خطر ابتلاء به سرطان به خصوص سرطان پروستات و پستان مي شود .

مصرف انار باعث كاهش فشار خون مي شود . و ...

انگور :انگور از درختان خانواده انگورسانان است . ميوه انگور به دو نوع دانه دار و بي دانه تقسيم مي شود . اين ميوه در مناطقي كه حداكثر دماي آن بيش از 40 درجه سانتيگراد و حداقل آن كمتر از 15 درجه زير صفر نباشد بهتر رشد مي كند . انگور از آن دسته ميوه هاي است كه مقادير قابل توجهي آنتي اكسيدان در خود گنجانده و يك ضد سرطان قوي به شمار مي آيد .

خواص انگور:

مصرف انگور باعث تنظيم قند خون مي گردد .

انگور يكي از ميوه هاي ضد سرطان شناخته شده است و اين به خاطر خواص ضد عفوني كنندگي آن است .

انگور داراي پتاسيم زيادي است كه به جبران ضعف بدن كمك مي كند .

انگور براي سلامتي قلب ، ريه و كليه نافع است و به علت داشتن املاح و مواد سلولزي ، ملين و مدر بوده و براي مبتلايان به اوره خون مناسب و سازگار است .

زعفران : زعفران گياهي از تيره زنبقيان است . گياهي است كوچك و چند ساله به ارتفاع 10 تا 30 سانتي متر كه بومي ايران و هند مي باشد . سابقه كاشت زعفران در ايران به بيش از 3000 سال پيش باز مي گردد . اين گياه رنگي و گران بهاي چند ساله ، بدون ساقه است و پياز دارد  و چون در خاك كوير به عمل مي آيد به طلاي سرخ و يا طلاي كوير شهرت يافته است . زعفران به علت طعم و رنگ و عطر عالي ، كاربردهاي فراوان در توليد فرآورده هاي غذايي ، دارويي و شيميايي دارد . شهر اسلاميه و روستاهاي هم جوار با داشتن بيش از چهارصد هكتار اراضي زعفران از مهمترين مراكز برداشت اين محصول با ارزش در سطح استان و كشور است .

خواص زعفران :

زعفران از نظر طب قديم ايران ، گرم و خشك است . مهمترين خاصيت زعفران درمان افسردگي مي باشد . زعفران داراي طعمي تلخ مي باشد . خوردن چاي زعفران باعث هضم غذا مي گردد . زعفران اثر مسكن درد دارد . زعفران خون ساز است و گردش خون را آسان مي سازد . مصرف زعفران كبد را تصفيه و قوي مي سازد . مصرف زعفران سرفه را رفع و باعث درمان برونشيت مي گردد .

پسته : پيدايش پسته در ايران به زمان هخامنشيان يعني به حدود 4000 تا 5000 سال پيش بر مي گردد . انواع پسته شامل ممتاز (خندان) بلوچي ، كله قوچي ، سفيد پسته ، سبز پسته و خنجري تقسيم مي شود . پسته يك ميوه گرمسيري است . درخت پسته در زبان يوناني ، لاتين ، اروپائي ،عربي ، تركي ، روسي و ديگر زبان ها از نام ايراني آن گرفته شده است . كلمه لاتين pistachio مشتق شده از همين كلمه است .

خواص پسته :

پسته متعادل كننده غده تيروئيد است .

پسته دفع كننده سموم بدن است .

پسته سردي كبد را معالجه مي كند .

مصرف پسته از بيماري هاي قلبي و عروقي پيشگيري مي كند .

پسته سرشار از ميتواسترول بوده و باعث كاهش سطح كلسترول خون مي شود .

پسته به علت دارا بودن مقدار زياد فيبر به كاهش وزن و بهبود عملكرد روده كمك مي كند .

پسته به علت دارا بودن آنتي اكسيدان زياد خطر ابتلاء به انواع سرطان ها را كاهش مي دهد.

پسته باعث تقويت بينايي مي شود .

پسته به علت دارا بودن مس ، منيزيم و ويتامين هاي B به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي كند .

 

 

 

 

 

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه ارتباط مردمی : 137

سامانه پیامک شهرداري : 09153350438

تلفن شهرداری :2-05632742650   فکس :05632742420

داخلي روابط عمومی:120

پست الکترونیک : eslamiyeh.1354@yahoo.com

آدرس : اسلاميه - خيابان امام خميني(ره) - شهرداری اسلاميه

بازدید امروز65
بازدید دیروز82
بازدید هفته681
بازدید ماه3129
کل بازدید235564