موقعيت و حدود شهر اسلاميه

شهر اسلاميه در 34 درجه و2 دقيقه عرض جغرافيايي و 58درجه و13 دقيقه طول شرقي و در ارتفاع 1330متري از سطح دريا قرار گرفته است. فاصله اين شهر تا مركز استان(بيرجند)204 كيلومتر و تا مشهد 375 كيلومتر مي باشد.

شهر اسلاميه اولين دروازه ورودي خراسان جنوبي از سمت مشهد و شمال شرق كشور محسوب مي گردد. اين شهر در 5كيلومتري فردوس واقع شده و مركز تنها بخش شهرستان فردوس محسوب مي گردد. شهر اسلاميه با توجه به قرار گرفتن در شرايط جغرافيايي و آب و هوايي و قرارگرفتن در دشت نسبتا هموار،شرايط ويژه سكونت را ايجاد نموده است.بافت فيزيكي اين شهر تركيبي از باغات،مزارع و واحدهاي مسكوني مي باشد وداراي محدوده خدماتي حدود 1000هكتار مي باشد.اين شهر داراي دو نوع جمعيت ثابت و متغيير مي باشد.جمعيت ثابت آن بر اساس آخرين سرشماري نفوس و مسكن بالغ بر 6084 نفر است كه در تابستان و فصول گرم به دوبرابر اين ميزان افزايش پيدا مي كند.

شهرك صنعتي شهرستان فردوس در 2 كيومتري اين شهر واقع شده است.از اهم كارخانجات توليدي كه در حريم شهر اسلاميه واقع شده مي توان  هزار دانه(توليد رب انار و گوجه فرنگي)، فردوس ناب(توليد انواع سبزيجات خشك)، نساجي(توليد نخ و پارچه)، سنگ بري،فولادكار(ساخت قطعات يدكي وكشاورزي)،تأسيسات شن وماسه، توليد خوراكم دام وصنايع بسته بندي(زعفران،حبوبات و...)،توليدقندو... را نام برد.